Miejsca na imprezy

Obserwatorium w Toruniu

Toruń ze swoimi mnogimi walorami oraz wieloma symbolami, przyciąga do siebie wielu turystów i podróżników. Będąc w mieście nie sposób nie zauważyć powiązania Torunia z gwiazdami, a to za sprawą jego wybitnego mieszkańca Mikołaja Kopernika, który dzięki swojej teorii rozsławił miasto. W Toruniu powstało cudowne Obserwatorium imienia właśnie Mikołaja Kopernika, który służy do badania wszechświata, obserwacji gwiazd oraz planet. Obserwatorium należy oczywiście do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która kształci przyszłych absolwentów w dziedzinie Fizyki, Astronomii a także Informatyki stosowanej. Budynek Obserwatorium mieści się w sąsiednim miasteczku oddalonym 10 kilometrów od Torunia w Piwnicach. To właśnie centrum jest największym obiektem tego rodzaju w Polsce.

Obejmuje dwie Katedry – Astronomii oraz Astrofizyki a także Katedrę Radioastronomii. Pierwsza wspomniana Katedra znajduje się w pięknym parku, który jest udostępniony do ogólnego zwiedzania, a w nim jest ogromny teleskop do obserwacji kosmosu w Polsce. Jest to nowoczesny, 90 cm zwierciadlany teleskop Schmidta – Cassegraina, a także historyczny już astrograf Drapera. Będąc w Katedrze Radioastronomii zobaczyć możemy dwa radioteleskopy – największy w Polsce a także całej Europie radioteleskop , który ma 32 metry, a także 15 metrowy. Żeby obserwacje nieba przebiegały bez najmniejszych zakłóceń, władze miasta wydały zakaz zabudowy terenu w promieniu jednego kilometra od teleskopów. Przypominając trochę historii, to obiekt powstał już w 1948 roku i powstał dzięki staraniom oraz działaniom Władysława Dziewulskiego i prof. Wilhelminy Iwanowskiej, którzy byli pracownikami Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu. Lata 50 i 60 XX wieku przyniosły rozbudowę licznych budynków na terenie parku, w których umieszczone były kopuły z teleskopami optycznymi, które posiadały rozsuwane dachy.

Obserwatorium znacznie się rozbudowało pod koniec lat 90. Właśnie w Toruniu jest największy w Europie Środkowej program badań astronomii i radioastronomii. Obserwatorium znajduje się w pięknym zabytkowym domu, który pochodzi z końca XIX wieku. Ośrodek posiada nowoczesny sprzęt, który pozwala na dokładną obserwację nieba oraz kosmosu. Oczywiście jest możliwe zobaczenie Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Należy wcześniej zebrać określoną liczbę chętnych i ustalić datę, by móc podziwiać to, czym tak bardzo zajmował się nasz znakomity astronom Mikołaj Kopernik. Każda grupa chcąca to zaobserwować będzie oprowadzona, przez fachowca z tej dziedziny, cały pobyt nie zajmie około dwie godziny.

Naprawdę do miasta warto przyjechać bez względu na porę roku, przed przyjazdem jednak warto wcześniej zastanowić się i wybrać wśród najpopularniejszych obiektów noclegowych którymi przede wszystkim są Hotele w Toruniu miejsce noclegowe. Szczególnie warto tutaj polecić Hotel Filmar, który ma naprawdę świetną lokalizację oraz przystępne ceny. Innym równie ciekawym obiektem będzie na pewno Motel Tower, który standardem i fachowością usług na pewno nie odbiega od poprzedniego.

Warto jednak pamiętać, że miasto do zaoferowania ma inne Hotele. Zapraszamy do skorzystania również  z oferty sale konferencyjne Warszawa

Wybór należy jednak do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *