Gadżety na imprezyScenariusze, programy imprez

Zorbing

Imprezy polegająca na staczaniu się ze zbocza lub spływaniu rwącą rzeką, strumieniem w plastikowej nadmuchanej kuli. Kula wykonana jest z materiałów odpornych na uszkodzenia.

 

Zorb to kula z przeźroczystego, mocnego tworzywa (pleksiglasu) o blisko 4-metrowej średnicy, we wnętrzu której znajduje się mniejsza kula, a przestrzeń między nimi wypełniona jest powietrzem. Wchodzi do wewnętrznej kuli przez niewielki otwór – zorbing jest całkowicie bezpieczny.

 

 Kula wyposażona jest w pasy bezpieczeństwa. zorbing, kula sferyczna

Historia
Idea zorbingu powstała w Nowej Zelandii. Na pomysł ten wpadli Zorbs Dwane i Andrew Akers. Stworzyli plastikową kulę początkowo metrowej szerokości. Jednak z czasem uległa ona powiększeniu i obecnie zorba ma 3,2 metra średnicy zewnętrznej i około 1,8 metra średnicy wewnętrznej. Jest to nadmuchiwana przeźroczysta kula pusta w środku. Przez dziurę do środka można wejść i wtedy zaczyna się zabawa. Kula waży 75 kilogramów i jest wykonana z materiałów odpornych na wszelkie uszkodzenia. Istnieją również mniejsze wersje. Również „wyposażenie kuli” może się różnić są bowiem modele gdzie w środku można wpiąć się w specjalne pasy, jak i takie gdzie osoba znajduje się zupełnie luźno.

Pierwsze próby zorbingu zostały przeprowadzone w One Tree Hill pod Auckland w Nowej Zelandii. Dziś ta dyscyplina szturmem podbija świat w tym również Polskę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *