Obsługa techniczna imprezOrganizacja imprez - poradnikScenariusze, programy imprez

Imprezy dla 50-latków i nie tylko

Jak seniorzy lubią się bawić? Jakie formy rozrywki wybierają, gdzie, z jaką muzyką, co muszą mieć zapewnione? Mało kto wie, gdyż nadal organizatorzy imprez rozrywkowych stawiają bardziej na organizację imprez dla młodych, niż dla seniorów, a to błąd, duży błąd. Dlaczego? A to dlatego, iż jak powszechnie wiadomo społeczeństwo nam się starzeje, ale to wcale nie oznacza, że starsi nie mają ochoty na dobrą zabawę. Wręcz przeciwnie, seniorzy nie tylko mają ochotę na zabawę, mają także czas na nią, a do tego coraz częściej oszczędności – na wycieczki i rozrywkę.

Imprezy dla 50-latków – owszem – są organizowane, jednakże niezwykle rzadko. Właściciele klubów w małych miastach niemalże zapomnieli o seniorach. Aby zaszaleć starsi mogą wybrać prywatkę w małym sprawdzonym gronie, zadowolić się zwykłym wyjściem do kawiarni na kawę i ciastko lub – tradycyjnie – udać się na seans do kina. Często jednak starsi preferują zwyczajne spotkania we własnym domu, bez konkretnej okazji.

Kiedy mówi się o imprezach dla seniorów, na myśl przychodzą zaraz różnego rodzaju wydarzenia towarzyskie, jakich wybuch zaobserwować można zwłaszcza w kurortach uzdrowiskowych. Ludzie, którzy odwiedzają sanatoria, bez względu na to, czy w górach, czy nad morzem, mają możliwość nie tylko skorzystania z wielu różnorodnych zabiegów dla poprawy zdrowia i kondycji, ale także nawiązania wielu interesujących znajomości, które nierzadko potrafią trwać długo dłużej niż sam turnus. Jednakże, lepsze poznanie się nie zawsze następuje podczas zabiegów, wspólnych posiłków, czy noclegu w jednym pokoju. Podczas gdy jedni korzystają z możliwości turystycznych, jakie daje im wizyta w miejscowościach uzdrowiskowych, inni są stałymi bywalcami tamtejszych dancingów.

Wielu spośród osób po pięćdziesiątym roku życia to ludzie, którzy nie znaleźli jeszcze swojej drugiej połówki, z którą mogliby iść przez życie lub po dramatycznych przejściach związanych z utratą życiowego partnera. Na parkiecie szukają więc jeśli nie miłości, to chociaż przyjaciół, którzy zrozumieliby ich problemy, mieliby podobne spojrzenie na życie, z którymi mogliby po prostu porozmawiać. Człowiek nie jest bowiem stworzony do życia w samotności, a wiek emerytalny wcale nie musi oznaczać zamknięcia się na innych ludzi, rozwiązywaniu krzyżówek całymi dniami, czytaniu książek, szydełkowaniu czy rozpieszczaniu wnuków. Także seniorzy pozwalają sobie na odrobinę szaleństwa, a przez to ucieczkę od codzienności. Sprzyja temu odpoczynek oraz przede wszystkim zmiana otoczenia.

Także w nieco większych miejscowościach punktów, w których oferuje się rozrywkę dla 50-latków, jest więcej. Duże miasto, podobnie jak miejscowość uzdrowiskowa, zwiększa otwartemu na potrzeby seniorów przedsiębiorcy szansę na odniesienie sukcesu, gdyż istnieje większe prawdopodobieństwo, iż pomysł spotka się z zainteresowaniem. Dodatkowo większe miasto daje możliwość pozostania anonimowym, także w szaleństwach, a tym samym pozwala otworzyć się na realizację własnych potrzeb. Ponadto ludność je zamieszkująca nie myśli zaściankowo. Seniorzy, jako dojrzali ludzie mają świadomość własnych pragnień. Potrafią już dokładnie określić, czego od życia oczekują i nie boją się spełniać swoich marzeń, które stanowią źródło ich szczęścia. Odczuwają, jak człowiek na każdym etapie swego życia, potrzebę towarzyskości, którą pozwalają im realizować m.in. zabawy taneczne.

Imprezy dla 50-latków powinny być przemyślane i przygotowane tak, by trafić w ich gusta. Zabawa nie jest równa zabawie i nie każdy odnajdzie się w każdych warunkach, co widać chociażby już na przykładzie nastolatków, którzy preferując różne gatunki muzyki, bywają nie tylko w różnym towarzystwie, ale także w innych pubach.

Lokal przygotowany z myślą o seniorach nie powinien charakteryzować się krzykliwym, ekstrawaganckim wystrojem, lecz raczej gustownym i miłym dla oka. Ponadto do dyspozycji gości powinna być obsługa kelnerska, nawet wówczas, jeśli w lokalu nie podaje się posiłków, a jedynie bazuje się na podawaniu różnorodnych mieszanek alkoholowych. Ich obecność cenią sobie seniorzy, którym zależy na pełnej kurtuazji obsłudze, gotowej zadbać o ich komfort podczas zabawy. Fachową obsługę seniorzy bardzo sobie cenią. Powodem tego są być może nieco inne wartości wychowawcze, jakimi kierowali się rodzice seniorów. Nauczeni uprzejmego zachowania się w stosunku do innych, sami wymagają podobnego traktowania własnej osoby.

Imprezy urozmaicone obecnością wodzireja z pewnością okażą się strzałem w dziesiątkę w przypadku tej grupy wiekowej. Organizator imprezy nie tylko urozmaici zabawę rozmaitymi konkursami, ale także ubarwi ją zabawnymi anegdotami, dowcipami, a co ważniejsze, porwie do tańca nawet najbardziej oporne osoby. Wodzirej stanowić może miły przerywnik od tańców. Jego popis lub też występ artystyczny stanowić może zgrabną część całej imprezy. Często sama muzyka grana przez zespół na żywo nie stanowi już takiej atrakcji, chyba że wśród jego składu znajduje się osoba z predyspozycjami do – potocznie mówiąc – rozkręcenia towarzystwa i dodania mu odwagi do harców, choć niektórych do pojawienia się na parkiecie długo namawiać nie trzeba. Nie ma się czemu dziwić, kiedy do tańca grane są dobrze znane melodie, często z gatunku disco-polo, bądź reprezentujące polską i zagraniczną, dobrze znaną szerokiemu gronu, muzykę rozrywkową.

Ostatnio zaobserwować można także tendencję do pojawiania się seniorek podczas występów męskich grup tanecznych – chipendalesów. Kobiety dojrzałe wtapiają się w tłum dwudziesto i trzydziestolatek i nie budzą sensacji swoją obecnością. Świadczyć to może o milowej zmianie, jaka zaszła w sposobie myślenia.

Ponadto seniorzy bez problemu odnajdą się na rodzinnych uroczystościach weselnych. Nie stronią także od różnorodnych festynów i regionalnych imprez masowych na świeżym powietrzu. W sprawdzonym gronie 50-latków da się namówić na zabawę w karaoke. Świetnym pomysłem okazać się może w ich wypadku także pobieranie nauk tańca towarzyskiego. Przedsięwzięcie to może nie tylko zrealizować chęć rozrywki i obcowania z ludźmi, ale przede wszystkim zapewnić seniorowi odpowiednią aktywność fizyczną i zwiększyć sprawność na dalsze lata. Dzisiaj wiele szkół tańca zorientowanych jest na 50-latków, co widać nie tylko w specjalnie kreowanych dla nich grupach tanecznych, jak również w atrakcyjnych ofertach cenowych. Jeśli dobrze się poszuka, można znaleźć także nauczycieli udzielających bezpłatnych lekcji.

Alternatywą dla tanecznej rozrywki może być także pójście do galerii, do teatru na spotkanie ze sztuką wysoką, bądź osiedlowego klubu seniora, w którym oddać się można proponowanym tam rozrywkom: grze w gry planszowe lub karty, szeroko pojętym zajęciom artystycznym bądź rzemieślniczym. Nowe zajęcia, z którymi zapoznać mogą się osoby, które przestały być aktywne zawodowo lub zwolniły tempo życia, mogą okazać się nowym sposobem na życie i zaowocować odkryciem interesującego hobby.

W odkryciu fascynacji często pomagają różnorodne kursy np. obsługi komputera, które pomagają zgłębić nowe technologie. Coraz większe rekordy popularności święcą także Uniwersytety Trzeciego Wieku, których słuchacze mają możliwość wzięcia udziału w ciekawych wykładach, uzyskują dostęp do profesjonalistów w dziedzinie sportu, a także uczestniczyć mogą w specjalnych programach kulturalnych, turystycznych i rozrywkowych, którym patronuje UTW.

PF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *