Aktualne imprezyObsługa techniczna imprezOrganizacja imprez - poradnik

Imprezy świąteczne dla pracowników

Święta już tuż tuż. Wszyscy  przygotowują się do Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie i na gruncie zawodowym. Do biznesowego savoir – vivre’u należy zwyczaj obdarowywania klientów, partnerów w interesach oraz współpracowników różnego rodzaju upominkami.
Cena firmowych spotkań opłatkowych
W niewielkich jeszcze przedsiębiorstwach przygotowaniami kulinarnymi dzielą się współpracownicy. Czasem imprezy świąteczne dla pracowników organizowane są w formie składkowej. W tych większych stawia się na firmy świadczące usługi cateringowe, które za niewielką opłatą są w stanie przygotować poczęstunek. Za przyrządzenie różnych wariantów potraw dla jednej osoby trzeba ponieść średni koszt od 35 – 80 zł. Kwoty są ruchome i często uzależnione od indywidualnych preferencji zamawiającego catering, od wcześniejszej współpracy, ustaleń, jakie udało się wynegocjować, renomy firmy gastronomicznej, proponowanych rabatów oraz miasta.

Na firmowych Wigiliach coraz częstszym gościem bywa Mikołaj. Koszt usługi uzależniony jest od wielu czynników m.in.: od firmy i od miasta. Cena wynajęcia świętego z profesjonalnej firmy świadczącej takie bożonarodzeniowe usługi waha się od 200 – 300 zł. Jeśli chce się uświetnić spotkanie opłatkowe wizytą Świętego Mikołaja w towarzystwie świty i z gotowymi, pięknie zapakowanymi prezentami, dodatkowo trzeba przygotować na ten cel 30 – 100 zł.

Jak „przechytrzyć” fiskusa – czyli co podarować pracownikom na święta?
Koszta takich spotkań bierze na siebie z reguły pracodawca, a księgowi dokładają wszelkich starań, by móc wpisać imprezy świąteczne dla pracowników w koszta firmy. Zgodnie z art.15 ust. 1 ustawy o CIT wydatki poniesione na organizowanie imprez firmowych, o ile są racjonalne i wykazują związek przyczynowo-skutkowy z przychodami, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Trudno uznać imprezy świąteczne dla pracowników za bezinteresowne, gdyż w biznesie niestety nie ma nic za darmo. Dominującym argumentem, który pozwala zaliczyć wydatki związane ze spotkaniami opłatkowymi do kosztów uzyskanego przychodu, jest integracja. Jakby nie patrzeć, stanowi ona drugie dno spotkań śledzikowych. Integracja sprzyja bowiem zwiększaniu wydajności pojedynczych członków zatrudnionego personelu. Wraz ze wzrostem motywacji oraz wydajności pracujących rosną dochody generowane przez przedsiębiorstwo.

Smakołyki, które spożywa się podczas firmowej wigilii nie są opodatkowane. Trudno bowiem ustalić, kto tak naprawdę ile zjadł. Ciężko nawet stwierdzić, kto uczestniczył w takim spotkaniu.

Z firmową wigilią związane są także upominki. Mimo iż dobre maniery nakazują, by prezenty stanowiły miły, niezobowiązujący gest, za którym nic się nie kryje, podarunki firmowe to także sposób na dowartościowanie klientów i kontrahentów oraz motywację pracowników. U tych ostatnich ponadto można uzyskać lojalność. Sam przedsiębiorca i jego firma zyskują w oczach zatrudnionych. Łączeni są z przyjaznym środowiskiem pracy, a otrzymane od niego prezenty traktowane są jako wyraz wdzięczności za zaangażowanie w uzyskanie najlepszych wyników, uznanie i podziękowanie. Patrząc w ten sposób, bez problemu można wrzucić wydatki poniesione z tytułu bożonarodzeniowych upominków dla pracowników w koszta firmy.
Tyle, ile przedsiębiorstw, tyle jest pomysłów na obdarowywanie. Mogą to być symboliczne kartki z życzeniami, bony, premia świąteczna lub gadżety. Trzeba jednak pamiętać, że od podatku odliczyć można tylko te upominki, które nie są zbyt kosztowne i nie pełnią funkcji reprezentatywnej. Zgodnie z obowiązującym od sierpnia 2009 sposobem rozliczeń najbezpieczniej będzie, jeśli pracodawca podaruje pracownikom premie pieniężne. Jednakże istotną informacją jest to, że zwolnione z PIT są tylko te świadczenia pieniężne, które pochodzą z funduszu socjalnego: finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, który ma na celu poprawę majątkową pracującego bądź jego rodziny oraz z funduszu socjalno-bytowego. W przeciwnym razie podatkiem za ten miły dodatek zostanie obarczony obdarowany. Trzeba pamiętać, że osobie, która otrzymuje świadczenia z ZFŚS nie przysługują już one z funduszu socjalno-bytowego. Nieopodatkowane są także te fundusze, jakie członkowie otrzymali od związku zawodowego, gdyż nie są one przychodem wynikającym ze stosunku do pracy.
Podobnie kwestia opodatkowania wygląda, kiedy zamiast pieniędzy, pracownicy obdarowywani są paczkami rzeczowymi. Praktykowaną tradycją w wielu przedsiębiorstwach jest bowiem jeszcze przygotowywanie paczek m.in. ze słodyczami, alkoholem, owocami, herbatą.

Jeśli upominek został sfinansowany przez ZFŚS, bez względu na jego wartość, nie pobiera się podatku. Gdy natomiast finansuje się ją z funduszu socjalno-bytowego, paczka także wolna jest od podatku pod warunkiem, że jej wartość nie przekracza 1000,04 zł. Gdy prezent finansowany jest przez związek zawodowy, obdarowany nie opłaca z tego tytułu żadnych składek.
Mniej trafionym prezentem z pewnością będzie podarowanie pracownikom bonów na zakupy w określonym supermarkecie. Z jednej strony takie talony umożliwiają dowolne zagospodarowanie środkami finansowymi przez obdarowanego, co jest niewątpliwym plusem: eliminuje problem niechcianych prezentów i niezadowolenia z tego powodu. Z drugiej jednak strony od bonów na zakupy pracownik musi opłacić składki. W związku z tym jedno wchodzi w drugie – dodatkowe kwestie finansowe w postaci bonów są opodatkowane i należności z tego tytułu ściągane są z pensji pracownika jeszcze w grudniu.
Jeśli bony zostały zakupione z funduszu socjalnego (ZFŚS), nie ma potrzeby rozliczania się z nich. Natomiast jeśli sfinansowane zostały z funduszu socjalno-bytowego nie podlegają składkom pod warunkiem, że nie przekraczają kwoty 1000,04 zł.

Komu i ile?
Na wsparcie finansowe z okazji Świąt Bożego Narodzenia liczyć mogą wszyscy. Nie powinno pomijać się także tych osób, które w tym gorącym przedświątecznym okresie znajdują się na urlopie zdrowotnym, bądź macierzyńskim. Jednakże każdemu wedle potrzeb, co oznacza, że te osoby, które mają gorszą sytuację życiową, materialną lub rodzinną, mogą spodziewać się większego wsparcia na święta.
Dzisiaj już do lamusa odchodzi budowanie wizerunku firmy przyjaznej rodzinie. Teraz pracodawcy stawiają przede wszystkim na to, by pokazać, że doceniają swoich pracowników. Jakichkolwiek motywacji by nie użyć, najważniejsze jest jednak to, że imprezy świąteczne dla pracowników to przede wszystkim hołdowanie tradycji.

natalia jurga
Tekst ma charakter jedynie poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji związanych z tematem, jaki porusza, uprasza się skonsultowanie z odpowiednimi organami.

Źródło:
http://biznes.interia.pl/news/koszty-imprez-integracyjnych-dla-pracownikow,1364660

czytaj więcej na http://www.organizatorzyimprez.pl/artykul,214,imprezy-swiateczne-dla-pracownikow.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *