Powstanie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
Gdańsk ze względu na swoja lokalizacje od początku był w kręgu zainteresowania przez wiele narodów europejskich. W swojej historii miasto przechodziło z rąk do rąk, a jego zarządcami byli np: Polacy, Krzyżacy, Szwedzi czy Prusacy. Oczywistym faktem jest, że tak istotne militarnie ekonomicznie miasto musiało posiadać silnie ufortyfikowane mury a także twierdze.
Trzeba tutaj również pamiętać, że przez wiele wieków prawie cały teren Polski uzależniony był od handlu rzecznego i morskiego prowadzonego Wisłą do oraz z Gdańska. Droga ta była na tyle ważna, ze przy ujściu ówczesnej rzeki postanowiono zbudować warownie. Pierwsze ślady podstawowych fortyfikacji możemy znaleźć w XIV wieku wówczas na tych terenach miała miejsce drewniana wartownia, wybudowana przez Krzyżaków, a w 1482 zbudowano tutaj ceglaną wieżę z latarnią.
Rolą tej małej fortyfikacji była kontrola ruchu okrętów oraz obrona dostępu do gdańskiego portu a także Gdańska. Z czasem wokół tej wieży zbudowano wieniec artyleryjski wraz z czterobastionowym fortem dającym faktyczną obronę przed przeciwnikiem.
Twierdza ta ze względu na funkcje wielokrotnie była oblężona, dlatego też notorycznie wymagana była jej rekonstrukcja oraz odbudowa. Twierdze próbowały zdobyć między innymi wojska Stefana Batorego, szwedzka flota, wojska rosyjsko-saskie czy sam Napoleon. Ciekawostką jest, że twierdza ta początkowo znajdowała się jedynie po wschodniej stronie ujścia rzeki zwana też jako Szaniec Wschodni. W 1627 Rada Miasta Gdańska, uchwaliła aby analogiczna twierdza powstała po równoległej stronie – tak też zbudowany został Szaniec Zachodni.
Szaniec ten był mniejszy oraz mniej ufortyfikowany od swojego większego bliźniaka, liczył on tylko dwa pół bastiony. Cała twierdza w okresie pokoju liczyć miała 150 osób, w wypadku wojny jej stan zwiększano dwukrotnie. W razem z rozwojem technologicznym i militarnym oraz oddalaniem twierdzy od ujścia, malało znaczenie obu fortyfikacji. Najistotniejsza rolę pełniły wtedy wartownie na Westerplatte zbudowane przez Prusaków po rozbiorach. W dziewiętnastym wieku twierdza pełniła rolę więzienia a w czasie dwudziestolecia międzywojennego powstał tutaj klub żeglarski.
Największe zmiany nastąpiły w okresie II wojny światowej a także latach powojennych. W dwudziestym wieku szaniec zachodni został przerobiony na bazę paliwową, wschodni zaś został bardzo mocno zniszczony przez oddziały rosyjskie posuwające się na Zachód ku Berlinowi. W 1974 roku Twierdza stała się oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i trafiła na listę 100 najbardziej zagrożonych zabytków. W 2009 roku Rada Miasta Gdańska postanowiła częściowo odtworzyć Szaniec Zachodni.
Zachęcam zatem do wybrania się do Trójmiasta szczególnie do Gdańska i na tereny twierdzy, każdy kto postanawia zostać dłużej powinien skorzystać z atrakcyjnej oferty udostępnionej przez znane w kraju z wysokiego komfortu i wyśmienitych posiłków – Hotele w Gdańsku. Zdecydowanie trzeba tutaj polecić Hotel Gryf Gdańsk znany z połączenia dobrej konkurencyjnej ceny z wysoka jakością obsługi.
Warto jednak pamiętać, że Gdańsk posiada Hotele, szczególnie godnymi polecenia są te Hotele Gdańsk, które znajdują się w centrum
Przy okazji zapraszamy również na strony z ofertami sale konferencyjne Warszawa
Artykuł godny polecenia – redakcja